Ideathon For Youth

Proje Hakkında

1G1G’nin bu yıl ilkini düzenleyeceği IFY (Ideatheon For Youth), lise öğrencilerinin 3-4 kişilik ekipler halinde çalışarak Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın belirlediği global kalkınma hedeflerinden “Endüstri, İnovasyon ve Altyapı” konusu üzerine dijital çözüm bulmak üzere yarışacağı bir fikir maratonudur.

Proje Detayları

Proje Lideri Gizem Ezgi Mutluay
Tarih 27-28 Ocak
Yer Impact Hub

Birleşmiş Milletler’in 2030 yılına kadar gerçekleştirmeyi planladığı 17 Global Hedefi nedir?

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, diğer bir deyişle Küresel Hedefler, yoksulluğu ortadan kaldırmak, gezegenimizi korumak ve tüm insanların barış ve refah içinde yaşamasını sağlamak için evrensel eylem çağrısıdır.

Bu 17 Hedef, Binyıl Kalkınma Hedeflerinin başarılarının üzerine inşa edilmekte; bir yandan da diğer önceliklerin yanı sıra iklim değişikliği, ekonomik eşitsizlik, yenilikçilik, sürdürülebilir tüketim, barış ve adalet gibi yeni alanları içeriyor. Hedefler birbiriyle bağlantılıdır; bir hedefte başarının anahtarı, birbiriyle ortak yönleri olan sorunları hep birlikte ele almaktır.

“Endüstri, İnovasyon ve Altyapı” konusu nedir?

Altyapı yatırımı ve yenilik, ekonomik büyüme ve kalkınmanın kritik itici güçleridir. Dünya nüfusunun yarıdan fazlası kentlerde yaşadığından, toplu taşımacılık ve yenilenebilir enerji her zamankinden daha çok önem kazanmıştır. Aynı şekilde, yeni endüstriler ve bilgi ve iletişim teknolojilerinin büyümesi de önemlidir.

Teknolojik ilerleme, yeni iş imkanları yaratma ve enerji verimliliğini artırma gibi ekonomik ve çevresel sorunlara kalıcı çözümler bulmanın anahtarıdır. Sürdürülebilir endüstrilerin desteklenmesi ve bilimsel araştırma ve yeniliğe yatırım yapılması, sürdürülebilir kalkınmayı mümkün kılan önemli yollardır.

Dünyada İnternet erişimine sahip olmayan 4 milyardan fazla insan vardır; ayrıca bunların %90’ı gelişmekte olan ülkelerdedir. Bilgi ve birikime eşit erişimi sağlamanın yanı sıra yenilik ve girişimciliği geliştirme açısından, dijital eşitsizliği gidermek kritik önem taşıyor.

“Endüstri, İnovasyon ve Altyapı” konusundan beklentiler nedir?

 • Ekonomik ve sosyal kalkınmayı sağlamak adına bölgesel ve bölgelerarası altyapıyı geliştirmek böylece insanların kaliteli ve güvenilir kaynaklara ulaşımını sağlamak
 • 2030 itibariyle sürdürülebilir ve kapsayıcı şekilde sanayileşmeyi sağlamak, sanayinin ve üretiminin sağladığı iş imkânlarını artırmak, üretimin GSYH’deki payını artırmak
 • Küçük ve orta ölçekli işletmeleri kredi ve diğer finansal hizmetlere daha kolay ulaşır hale getirme ve marketteki dayanıklılığını artırma
 • Sanayiyi, üretimi ve altyapıyı kaynakların kullanımı açısından daha verimli hale getirmek
 • Temiz enerji kaynaklarının ve teknolojik yöntemlerin kullanılmasıyla üretim süreçlerinin enerji verimliliğini artırmak
 • ARGE çalışmalarına ve inovatif düşünceye önem vermek
 • Üretim ve sanayi süreçlerinin politik olarak önünü açmak
 • Gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde internete dolayısıyla bilgiye erişimi artırma
Ideathon For Youth sırasında oluşturulacak projelerin konu bazında yukarıdaki maddeleri kümülatif olarak kapsaması beklenmektedir.

IFY’nin Programı ve Etkinlik Alanı Nasıl Olacak?

Maraton 27-28 Ocak tarihlerinde 28 saatlik bir sürede gerçekleşecek. Bu sürede ekiplerin zamanı iyi kullanması ve planlarını yapması büyük önem taşıyacak. Dinlenme, çalışma, araştırma, iletişim kurma, ihtiyaçlarını karşılama ve program dahilinde etkinliklere katılma gibi çeşitli aktiviteleri için bu süreci iyi kullanmak ekiplerin zaman yönetimini ölçecek ve deneyim sağlayacak.

Maraton açılış konuşmaları ve eğitimlerle başlayıp ekiplerin projeleri üzerine çalışmak için yerlerine çekilmesiyle devam edecek. Bu sırada alanda devam edecek olan konuşmalar, canlı yayınlar, video çekimleri, standlar ve etkinlikler 28 saat boyunca aktif ve sosyal bir atmosfer sağlayacak.

Lise öğrencilerinden oluşacak olan ekipler maraton boyunca “Endüstri, İnovasyon ve Altyapı” konusu üzerine dijital bir çözüm bulup, çözümlerini projeye dökmeye çalışacaklardır. Finalde ekipler sunumlarını tamamladıktan sonra jüri tarafından dereceye girenler belirlenecek ve ilan edilecek.

Etkinlik süresince, çeşitli konuşmalar ve aktivitelerle dolu iki gün geçirecekler. Yenilikçi ve yaratıcı fikirlerini maratonun sonunda jüriye sunacak ve yarışacaklar.

Fikirlerin özgün bir şekilde projeye dökülmesi, projenin sürdürülebilirliği, gelir modeli, pazar stratejisi, takımların ekip ruhu ve sunum yetenekleri sonuçlar açısından büyük önem taşıyacaktır.

IFY Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

IFY süresince etkinlik alanından giriş çıkış serbest mi?
-Etkinlik süresince güvenlik ve maratonun kesintisizliği sebebiyle ekiplere alandan çıkış izni verilmeyecek.
 
IFY’nin sonunda serfitika alınacak mı?
-Ekip üyelerine e-Sertifika verilecek.
 
Ekip halinde başvurmak şart mı?Her üye kayıt yaptırmalı mı?
-Evet, ekip halinde başvurmalısınız. Her ekip üyesi formu ayrı dolduracak.
 
IFY gecesi uyunabilir mi? Konaklama var mı?
-Zamanınızı nasıl kullanacağınız size bağlı.Konaklama yok,alan sürekli aktif olacak fakat isterseniz dinlenebilirsiniz. IFY’de zaman kontrolü önem taşıyor.
 
IFY’de derecelendirme nasıl olacak?
-Derecelendirme tablosu etkinlikten önce takımlarla paylaşılacak.
 
IFY süresince sosyal medya üzerinden etkinlik alanında paylaşım yapabilir miyiz?
-Tabii ki, 1 Genç 1 Gelecek üzerinden de yapılacak canlı paylaşımları takip edebilirsiniz.
 
IFY’de İnternet erişimi/bilgisayar imkanım olacak mı?
-Bireysel laptop/tablet getirebilirsiniz. Ayrıca bir cihaz verilmeyecek. Wi-Fi etkinlik boyunca olacak.

IFY Programının Kazanımları Neler Olacak?

 • Grup çalışması nasıl yapılır? 
 • Global bakış açısı. 
 • Problem çözebilme. 
 • Öğrenmeyi öğrenme. 
 • Sunum becerisi. 
 • Zaman yönetimi. 
 • Dünyaya teknoloji desteğiyle kolaylık sağlama.
 • Deneyim gücü kazanma.

IFY’ye Nasıl Başvurabiliriz?

IFY’ye lise öğrencisi olan herkes katılabilir. Ekipler en az 3, en fazla 4 kişi olmalıdır. Ekipler içlerinden bir iletişim temsilcisi belirleyeceklerdir. Hemen Başvur!